Evren Hakkında Doğru Olabilecek 5 Çılgın Teori

Evren Hakkında Doğru Olabilecek 5 Çılgın Teori

 

İnsanoğlu zamanın başlangıcından beri evreni ve onun ötesindeki yıldızları düşünüyor ve o zaman içinde her şeyin nasıl çalıştığına dair birçok çılgın teori geliştirildi. Bazıları tuhaf ve test edilmesi imkansız, ancak bazıları oldukça uygulanabilir ve hatta doğru olabilir. İşte evren hakkında doğru olabilecek beş çılgın teori!

Teori 1 – Çokluevrende yaşıyoruz

Bir Çoklu Evren varsa, birçok evrenden birinde var olmamız mümkündür. Dahası, sonsuz miktarda evren olması mümkündür. Evrenimiz, işlerin kendi dünyamızdan farklı şekilde gerçekleşebileceği başka bir boyutta veya başka bir uzayda, mevcut birçok paralel evrenden biri olabilir – belki de sonsuz sayıda olabilir. Bu, hayatta neden bu kadar çok tesadüf olduğunu açıklar, örneğin iki insanın birbirini önceden tanımadığı halde rastgele bir yerde karşılaşması gibi. Aslında, çoklu boyutların nasıl çalışabileceğini açıklamaya yönelik çoğu matematiksel model, bizimle birlikte var olan sonsuz sayıda alternatif gerçekliği öngörmektedir.

Teori 2 – Diğer Dünyalar Uzaylı Yaşamıyla Dolu Olabilir

Diğer evrenler hakkında konuşacaksak, o zaman biraz yaratıcı olabiliriz. Fizikçiler uzun zamandır evrenimizin oradaki pek çok şeyden sadece biri olduğunu söylediler. Bu çoklu evrenler, farklı gezegenlerde ve Dünya’dakinden farklı şekillerde evrimleşmiş uzaylı yaşamıyla dolu olabilir. Aslında, bazı bilim adamları bu diğer gezegenlerin Dünya’dan çok daha gelişmiş olabileceğini, o kadar ki insanlara hiç benzemeyebileceklerini düşünüyorlar. Mimarilerinin nasıl görünebileceğini hayal edebiliyor musunuz? Oldukça vahşi bir şey!

 Teori 3 – Paralel Evrenler Vardır

Belki de, tüm olası gelecekleri gördüğümüzden değil. Belki de sadece bazılarını görüyoruz – kendi evrenimizde var olanları. Paralel evrenlerin neden var olabileceğini anlamak için fizikte iki kavram etrafında dolanmanız gerekir: Kuantum Mekaniği ve Sicim Teorisi. Birlikte, evrenimizin, çoklu evren denen şeyde, birçok evrenden yalnızca biri olduğunu öne sürüyorlar. Bu diğer evrenler dışarıda bir yerdeler ve çok gerçek bir anlamda bizimki kadar gerçekler – ama kendi kurallarına göre çalışıyorlar. Aslında, bazı fizikçiler, tüm evrenimizin, sonsuz sayıda başka evrenle birlikte var olan bir süper-çoklu evrenin parçası olabileceğini düşünüyor. Öyle ya da böyle, yine de, herhangi bir tür çoklu evren teorisi için kanıt bulmaya gelince, diğer evrenler hakkında ipuçları arayabileceğimiz birkaç yer var (ve biz cılız insanların ulaşması çok zor değil). Bunlar şunları içerir: Büyük Patlama’dan kısa bir süre sonra kalan Kozmik Arka Plan Radyasyonu – Stephen Hawking, zamanın başlangıcında bir kuantum köpüğündeki kuantum dalgalanmalarının, aksi halde tek tip bir evrende yoğunlukta küçük değişiklikler üreteceğini ilk keşfettiğinden beri (kabarcıklar veya kabarcıklar gibi dalgalanmaları düşünün). girdaplar), bilim adamları bu varyasyonların hala tespit edilebilir olup olmadığını merak ettiler.

Teori 4 – Zamanda Yolculuk Mümkün

Bir solucan deliğinin zamanda yolculuk yapmak için kullanılabileceğine dair bir teori var. Bununla birlikte, zaman yolculuğunda bir solucan deliği kullanmanın bir sorunu, doğru çalışması için 500 milyon Güneş’e eşit miktarda enerjiye sahip olmanız gerektiği tahmin ediliyor. Bir solucan deliğinden geçmenin olası sorunu, uzay-zamanın hangi bölümünden çıkacağınızın her zaman net olmamasıdır. Zamanda geriye gitmek mümkün olabilir, ancak ileriye gitmek imkansız olabilir. Bir solucan deliğine girerseniz nereye varacağınıza dair bu belirsizlikler nedeniyle, insanların bir solucan deliğini zaman yolculuğu amacıyla başarılı bir şekilde kullanıp kullanamayacaklarını henüz test edemedik.

 Teori 5 – Büyük Patlama Tek Bir Patlama Değildi

Patlayan Evrenlerin Zincirleme Reaksiyonuydu Astrofizikçi Paul Steinhardt ve kozmolog Neil Turok’a göre, evrenimiz her biri kendi Büyük Patlamalarına sahip olan bir dizi çoklu evrenden biridir. Bu önermeyi kabul ederseniz, fizik ve kimya hakkındaki tüm teorilerimizin yanlış olduğu anlamına gelir. Ayrıca, patlayan evrenlerin zincirleme reaksiyonunun nasıl işleyeceği veya neden kendimizi buna kaptırmadığımız hakkında hiçbir fikrimiz yok. Ancak bu iki araştırmacıya göre, teorileri çılgınca görünse de, düşündüğünüzden daha makul olabilir. Şimdiye kadar bilim adamları, sicim teorisinin birçok yönünü kanıtlayamadı veya çürütemedi – ancak bu iki araştırmacı, bu fikirlerin bazı bölümlerinin belirli koşullar altında gerçekten gerçekleşebileceğine inanıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir